ריהאנה

ריהאנה, היא פזמונאית, שחקנית ברבדית. נולדה במחוז סיינט מייקל שבאי ברבדוס וגדלה בעיר ברידג'טאון. הראפר ג'יי זי החליט לקחת אותה תחת חסותו וכך היא פרצה. היא נחשבת לאחד מהאמנים הנמכרים ביותר בכל הזמנים; אלבומיה ושיריה נמכרו בכ-200 מיליון עותקים ברחבי העולם, מה שהופך אותה גם לאמנית הדיגיטלית הנמכרת ביותר בכל הזמנים. הכתב של ריהאנה אסתטי וזורם, ההתקדמות על הדף ערה וטבעית, הכתב נראה הרמוני עד כדי כך שנראה כאילו היא אינה מתאמצת בפעולת הכתיבה. רבים טוענים כי כאשר היא מופיעה, שרה ורוקדת זה נראה שהיא לא מתאמצת ואף משדרת מעין ארשת פנים אדישה, כביכול הכל "קטן עליה". על פניו ריהאנה נראית מאוזנת להפליא- האלגנטיות והאסתטיקה ניכרים בכתב ידה, קיימת הרמוניה בין שלושת התמונות תנועה,צורת הכתב והארגון- נאמר עליה כי המלתחה שלה היא הכי מדוברת ומשפיעה בפופ העכשווי, כל מה שהיא לובשת מיד כולם ינסו לשחזר. השטף והקצב מבטאים ספונטניות, התלהבות והתרשמות ממה שקורה סביבה, כמו גם על חוש ריתמי מצוין.

באותיות y,f,g,q  חסרות הקערות הנדרשות לפי התקן, היא מסיימת את הקו בצורה שיפודית, התנועה הזו מלמדת על השליטה והנחישות שלה. במובן הרגשי זה מעיד על הדחקות רגשיות, רתיעה ממקום רגשי רך ומכיל. ייתכן שהמקום הרגשי המודחק הוא שאפשר לריהאנה לקבל את היחס המחפיר מבן זוגה דאז הזמר כריס בראון, שכידוע הכה אותה בעקבות ויכוח שפרץ ביניהם ואף הסכימה לחזור אליו לאחר מכן.

זוית הכתיבה ימנית והסדירות מתונה, המעידים על יציבות ועל התנהלות טבעית וגמישה. האות  e  עם הסיומת הפתוחה שלה מעידה על הפתיחות שלה והיכולת להתחבר לרעיונות שונים ומגוונים.

הכתב בעל שלוש תמונות חיוביות, מקבל את ה"טוויסט" שלו מהשיפודים, מהקו הדק והעדין, מפלישה קלה בין שורות, מאותיות בעלות צורה ייחודית (ראו אותיות (T,D,f,. כל אלה מעניקים לה אנינות טעם, חוש ביקורת גבוה, ירידה לפרטים, ייחודיות,דעתנות וכח רצון להשיג את מבוקשה כאשר על פניו היא מצליחה לשדר קלילות וחוסר מאמץ.

לסיכום..

מבקרים רבים השוו את סגנון הקול והחומרים המוזיקליים של ריהאנה לאלה של ביונסה, בטענה שהם דומים. כתוצאה מכך, קליפים, הופעות ותמונות של ריהאנה הושוו לביונסה, ולריהאנה ניתנו ביקורות שליליות על כך. בתקשורת אף טענו שג'יי זי, בן זוגה של ביונסה באותה תקופה, ניסה לעצב את ריהאנה כהעתק של ביונסה.

בעקבות כך ציינה ריהאנה: "ביונסה היא אמן גדול ומשפיע ואני אוהבת אותה, אבל אנחנו זמרות שונות עם סגנונות שונים". מכתב ידן של שתי הכוכבות, ניתן להסיק שריהאנה צדקה ולכל אחת מהן סגנון ייחודי משלה. ביונסה נתפסת כ"מלכה" (כך היא גם קוראת לעצמה…QWEEN B ) היא יותר אמהית, מכילה, חמה ואנושית. ריהאנה לעומתה משדרת משהו יותר מרדני, יותר פַּרְטִיקוּלָרִי ופחות משפחתי.

כתב יד ריהאנה

כתב יד ריהאנה

ביונסה

בת 37, זמרת פזמונאית מפיקה מוזיקלית רקדנית שחקנית אמריקאית. נולדה והתחנכה ביוסטון טקסס הוכתרה כמוזיקאית המצליחה ביותר בעשור הראשון של המאה ה-21 איגוד תעשיית ההקלטות האמריקאי ועל ידי מצעד הבילבורד, נשואה  לראפר ג'י-זי  ואם לשלושה.

כתב ידה של ביונסה מזכיר את השיר שכתבה בשנת 2001  "בוטילישס" אותו הקדישה לכל הנשים השופעות בעולם… כך נראה כתב ידה: מלא, שופע בעל נוכחות ואופי.

ניתן לראות במיוחד באותיות  f,y,g לולאות מלאות בעלות בלון גדול, המעידות על הנאה מתענוגות החיים, אוהבת לפנק ולהתפנק. רוחב לב, סנסואליות- הרגש חם לעיתים עד כדי קנאות ואכן רבים משיריה נוגעים בנושאים האלה, ב 2013 הוציאה שיר שנקרא  Jealous ("קנאה") וב 2016 הוציאה את השיר  HOLD UP- בו הטילה ספק בנאמנותו של בעלה , הראפר ג'י-זי. עוצמת הרגשות באה לידי ביטוי בקליפ לשיר בו הסתובבה ברחוב במעין טירוף, בשמלה צהובה נועזת עם מחבט בייסבול בידה- אותו הטיחה במכוניות, במצלמה ובעמוד מים שהתיז לכל עבר ולבסוף גם שרפה את המועדון.

בקליפ היא נתנה דרור ליצרים ולרגשות, לעומת זאת במציאות ניתן לראות כתב קצבי -הרגשנות המאפיינת את הכתב אינה משתלטת על התנהגותה, הביקורת העצמית וכח הרצון ממתנים את הרגשות.

הטיפוסים השלטים בכתב ידה של ביונסה הינם נרקסיסט, רציונאלי, רפורמטורי ויש אימפולסיבי בחתימה שלה (חתימה של פרופורמרית).

יש נוקשות מסויימת בארגון שלה:השוליים השמאליים די ישרים, התנועה מבוקרת (בהתקדמות ערה) ארגון קפדני וזוית ישרה, כל אלה מעידים על כך שהיא החלטית, בעלת כח רצון , מתקדמת לעבר המטרות שהציבה לעצמה, בעלת שליטה עצמית ומשמעת גבוהה, אם כי היא גם מתעסקת ב "קטנות", תובענית וביקורתית. מאוד חשוב לה איך הדברים נראים, הדיוק בביצוע מופתי, קיים צורך גדול בתשומת לב.

ביונסה מעידה על עצמה שהיא פרפקציוניסטית ביותר, אחת שלא נחה עד שהכל מושלם מבחינתה, בהחלט ניתן לראות זאת בכתב ידה.

הרווח הצר בין השורות מלמד אותנו שהיא טיפוס רגשן. כמו כן היא מאוד קשובה לאינסטינקטים שלה ודוחה תכתיבים ומגבלות. היא משדרת מסירות,חמימות ולבביות, עם נכונות לתת מעצמה, היא ידועה בארגוני הצדקה שלה, בתרומה לחברה , ברצון שלה לקדם נשים אפרו אמריקניות ומדינות נכשלות.

האזור האמצעי המפותח והכתב הגדול מעידים על כושר הבעה קולח, חושים מפותחים, רגישות לזולת, יוזמה וצורך לפעול בפורמטים גדולים. הצורה אמנם קעורה אך ישנן גם זויות- היא לא "מעגלת פינות".

הקו חם ועקבי- מעיד כי היא בעלת חדוות חיים, אסרטיבית ויצירתית. יש לה יכולת לממש את הרעיונות שלה בצורה מיטבית.

החתימה שלה – עם שמה בלבד, גדולה אימפולסיבית עם קו תחתון רגרסיבי –חתימתה היא סימן היכר שלה, כמעט כמו לוגו. חתימתה מעידה על כך שכשהיא מופיעה, היא מלאת בטחון עצמי, מרגישה נח באור הזרקורים ומרשה לעצמה להביע את עצמה בצורה מקסימלית בתור יוצרת וזה מה שמציל אותה: כל הרגשות מקבלים ביטוי במקום הנכון- האומנות. היצרים הופכים ליצירה גדולה.

כתב יד ביונסה